Porady prawne przez internet. Plusy i minusy.

Od kilku lat firmy prawnicze coraz chętniej świadczą swoje usługi za pomocą Internetu. Powstają specjalne portale specjalizujące się w udzielaniu porad prawnych online, które oferują pomoc w niemalże wszystkich gałęziach prawa. Niewątpliwie korzystanie z takiej formy usług jest rozwiązaniem wygodnym, gdyż nie wymaga przemieszczania się, a wystarczy jedynie dostęp do Internetu, szybkim, ponieważ usługi oferowane są często całodobowo oraz zazwyczaj tańszym, na co wpływa zdalność pracy, która nie wymaga utrzymania kancelarii, co wiąże się z ograniczeniem kosztów stałych.  Powierzchownie oceniając zjawisko, wydawać by się mogło, że ta internetowa forma świadczenia porad prawnych jest lepsza od tradycyjnych wizyt w kancelarii, ale czy tak jest w rzeczywistości?

Sprawa jest kontrowersyjna i zdecydowanie nie można składać takich deklaracji w oparciu jedynie o kryterium praktyczności.

Na wstępie rozważań należy wyodrębnić dwie główne grupy potencjalnych klientów kancelarii, a mianowicie, tych którzy potrzebują jednorazowej porady związanej z prowadzaniem konkretnej sprawy oraz tych, którzy szukają prawnika w perspektywie długotrwałej współpracy.

W pierwszym przypadku, jeśli porada dotyczy pojedynczej sprawy, usługi online mogą być prostszym rozwiązaniem niż tradycyjna wizyta w kancelarii, jednak należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim, gdy kierujemy się do adwokata ze sprawą poważną, której rezultat będzie miał istotny wpływ na resztę naszego życia, należy zastanowić się, czy warto oszczędzać na pomocy prawnej. Sytuację tę można porównać do wyboru lekarza, jeżeli mamy poważny problem to udajemy się do kompetentnej i doświadczonej osoby, która poświęci nam swój czas i prawidłowo doradzi, a nie szukamy porad w Internecie. Rozmowy jakie przeprowadza adwokat ze swoim klientem są zazwyczaj trudne i specyficzne, w pewien sposób również intymne, korespondencja mailowa, czy wideo-czat nie zastąpią kontaktu fizycznego, jaki i nie stworzą odpowiednich warunków do zbudowania zaufania.  Co więcej, porada online jest wystarczająca, jeśli poszukujemy wskazówki czy kierunku, w którym powinniśmy podążać, rzadko jednak zdarza się, żeby sprawa prawna kończyła się na pojedynczych czynnościach. Zazwyczaj, aby rozwiązać problem wymagane jest sporządzenie pisma procesowego oraz reprezentowanie klienta w sądzie, w takim wypadku prędzej, czy później i tak należy zwrócić się do kancelarii.

W tym drugim przypadku współpraca online z prawnikiem będzie niewątpliwie gorszym rozwiązaniem niż zgłoszenie się do tradycyjnej kancelarii. Jeśli poszukujemy prawnika, który ma być odpowiedzialny za prowadzenie kilku spraw związanych na przykład z jedną firmą, nie ma sensu korzystać z pojedynczych porad online. Warto wówczas odnaleźć odpowiednio wyspecjalizowaną kancelarię i wybrać się na osobiste spotkanie z adwokatem. Bezpośrednia rozmowa pozwala doprecyzować problemy, wyjaśnić sprzeczności, czy skierować uwagę adwokata na inne istotne kwestie związane ze sprawą, o których klient nie wspomniał. Jest to działanie zdecydowanie bardziej profesjonalne i efektywniejsze, a przecież zgłaszając się do adwokata z pewnymi problemami, zależy nam przede wszystkim na ich skutecznym i jak najkorzystniejszym dla nas rozwiązaniu.  Ponadto prowadzenie kilku różnych spraw wiąże się z powstaniem licznych tomów akt. Korzystając z pomocy tradycyjnej kancelarii klient nie musi zajmować się tą kwestią samodzielnie, gdyż to adwokaci prowadzą profesjonalną dokumentacje. Dodatkowo, zaufany adwokat znający specyfikę wszystkich spraw klienta, gdy pojawi się nowy problem, może działać szybciej niż losowy prawnik z portalu, gdyż nie potrzebne jest wówczas ponowne wdrażanie.

Reasumując, być może w przypadku poszukiwania wskazówki czy kierunku działania, porada online jest wystarczająca. W bardziej skomplikowanych przypadkach próba udzielenia porady i rozwiązania problemu na podstawie jednego pytania przesłanego przez formularz to ogromne ryzyko dla pytającego. Bezpośrednia rozmowa pozwala wyjaśnić, doprecyzować, dojrzeć inne problemy związane ze sprawą, a brak takiej możliwości, to w efekcie potencjalnie błędna porada. Przed podjęciem działań należy się więc poważnie zastanowić, czy dla wygody i oszczędności kilku godzin warto podejmować takie ryzyko.